Fa En چهارشنبه 2 مرداد 1398 ساعت 13 و 14 دقیقه

بازدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه استاندار محترم و برخی مسئولین محترم استان خوزستان از پیش‌راه‌اندازی کارخانه NAB BIO CO2

عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست روز سه شنبه به همراه استاندار محترم خوزستان و جمعی از مسئولان استانی و کشوری از پیش راه اندازی نخستین کارخانه تولید گاز بایو دی اکسید کربن (Nab Bio CO2) کشور که در شرکت خمیرمایه و الکل رازی واقع شده است، بازدید کرد.
مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی در خصوص راه اندازی کارخانه Bio CO2 گفت: شرکت خمیرمایه و الکل رازی در راستای دستیابی به صنعت سبز و تکمیل زنجیره ارزش خود، با هدف اجرای ماده 12 پروتکل کیوتو و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و مکانیسم توسعه پاک جهت جلوگیری از گرمایش جهانی و به حداقل رسانی گازهای آلاینده زیست محیطی با بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز دنیا موفق شد اولین کارخانه بازیابی گاز Bio CO2 در کشور را با ظرفیت خالص سازی 1000 کیلوگرم بر ساعت، به بهره برداری رساند.
علی احتشامی افزود در روش های مرسوم گاز CO2 که از اشتعال سوخت های فسیلی و واکنش های شیمیایی مواد معدنی حاصل می شود. Bio CO2 تولیدی این شرکت ناشی از تنفس میکروارگانیسم ها، طی فرآیند تولید الکل حاصل گردیده و با کیفیت ترین محصول CO2در کشور بحساب می آید. این کارخانه با بهره گیری از خطوط تولید پیشرفته و نوین و آزمایشگاه مجهز با استحصال و خالص سازی گازCO2 Bio حاصل از فرآیند تخمیر کارخانه اتانول بعنوان یک طرح زیستی اهداف زیر را محقق نموده است:
• جلوگیری از ورود 1000کیلوگرم بر ساعت گاز CO2 به جو و کاهش میزان قابل توجه انتشار گازهای گلخانه ای
• کاهش مصرف انرژی های تجدید ناپذیر یعنی مصرف سوخت های فسیلی در روش های مرسوم
• صرفه جویی در مصرف سوخت و متناسباً کاهش آلودگی هوا
• این کارخانه معادل 327.272 اصله درخت در سال در راستای کاهش انتشار گاز CO2به یاری محیط زیست منطقه می آید
همچنین خلوص گاز CO2 حاصل از کوره آهک حداکثر 30 % می باشد اما گاز Bio CO2 تولیدی این شرکت دارای حداکثر خلوص ممکن با 99/99 % برای اولین بار در کشور تولید و به مشتریان عرضه می گردد.
در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی نیز ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست، اشتغالی زایی نیروی کار و افزایش مسئولیت پذیری صنایع از دستاورد های این کارخانه است.